Co obniża męskie libido?

Libido nie oscyluje na stałym poziomie. Często dochodzi do jego wahań, przez co popęd seksualny zwiększa się albo obniża. Na męskie libido wpływa wiele czynników, przede wszystkim jest to prowadzony tryb życia, choroby, dieta, stres. Nie bez znaczenia jest również monotonia w związku.

Czym jest libido?

Słowo libido pochodzi z łaciny i określa popęd seksualny. Jest to więc całkowicie naturalna chęć zaspokojenia potrzeb seksualnych. Dzięki niemu, możliwa więc inicjacja i dokonanie stosunku płciowego. U niektórych mężczyzn poziom libido jest wysoki, przez co mają częstą ochotę na seks, u innych natomiast jego poziom jest niski, a więc ich potrzeby są o wiele mniejsze.Co ważne, poziom libido zmniejsza się wraz z wiekiem oraz rodzajem prowadzonego stylu życia. Według badań to właśnie panowie odznaczają się większym libidem, jednakże nie jest to regułą. Na świecie istnieją także osoby aseksualne, które nie odczuwają żadnego pociągu seksualnego względem innych ludzi.

Jak sprawdzić natężenie popędu seksualnego?

Warto podkreślić, że libido nie jest zjawiskiem fizjologicznym, lecz psychologicznym. Aby sprawdzić jego poziom, nie wystarczą więc testy hormonalne. Określenie poziomu testosteronu okaże się jedynie pomocną wskazówkę. Zbyt niski poziom tego hormonu będzie oznaczał, iż popęd seksualny jest słaby. Wahania w poziomie hormonów płciowych nie oznaczają od razu spadku libido. Aby określić, jakie jest natężenie popędu seksualnego u danej osoby, trzeba przede wszystkim przeprowadzić z nią wywiad lekarski. Takim badaniem zajmują się seksuolodzy oraz psycholodzy.

Spadek libido- czym może być spowodowany?

Za spadek libido zarówno u mężczyzn, jak i kobiet odpowiadają zazwyczaj:

  • Przyjmowane leki- pewne leki przyczyniają się do obniżenia libido oraz sprawności seksualnej. Zaliczyć do nich można preparaty psychotropowe, antydepresyjne i obniżające ciśnienie. W tym wypadku rozwiązaniem problemu jest przyjmowanie innych leków, które nie wpływają negatywnie na życie seksualne.
  • Używki- nadużywanie alkoholu czy też palenie papierosów zmniejsza popęd płciowy oraz sprawność seksualną.
  • Zaburzenia hormonalne- w wielu przypadkach to właśnie zaburzenia hormonalne odpowiadają za spadek libido, niekiedy skutkują one nawet niepłodnością. Problemy z hormonami tarczycy, hormonami płciowymi i neuroprzekaźnikami mogą być przyczyną dysfunkcji seksualnych. Jeśli chodzi o kobiety, wynikać mogą one z niewłaściwie wybranej antykoncepcji hormonalnej lub pewnych schorzeń.
  • Choroby- wszystkie schorzenia oddziałują na organizm, a więc niskie libido może być wynikiem nawet zwykłego przeziębienia. Kiedy organizm wyzdrowieje, jego poziom powinien wrócić do normy. Długo utrzymujące się niskie libido może występować przez choroby przewlekłe, czyli: nadciśnienie, choroby nowotworowe, choroby tarczycy, anemię, otyłość, cukrzycę.
  • Nieodpowiednia dieta- niedobory witamin czy minerałów mogą pogorszyć w znacznym stopniu stan zdrowia oraz samopoczucie. Warto więc zadbać o jakość spożywanych posiłków. Dania powinny być zdrowe i odpowiednio zbilansowane. Należy unikać produktów tłustych, ubogich w wartości odżywcze, przerobionych i niezdrowych.
  • Brak ruchu albo jego nadmiar- brak ruchu może być przyczyną rozwoju różnych chorób, w szczególności schorzeń układu krążenia, przez co pojawiają się problemy ze wzwodem. Aktywność fizyczna doprowadza do pojawienia się endorfin, która wzmagają pożądanie, a także widocznie poprawiają samopoczucie. Warto jednak pamiętać, że libido może się zmniejszyć, także poprzez zbyt intensywny wysiłek fizyczny.
  • Stres- stres obniża znacznie popęd seksualny, jego długotrwałe działanie odbija się negatywnie na psychice człowieka, odbierając ochotę na kontakty seksualne.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

`