Czy naturalne metody antykoncepcji są skuteczne?

Naturalne metody antykoncepcji to najstarsze i według wielu najmniej efektywne sposoby zapobiegania ciąży. Warto jednak wiedzieć o tym, że obecnie istnieje naprawdę sporo sposobów naturalnych, które wyróżnia dość duża skuteczność w zapobieganiu zapłodnieniu. W dzisiejszym artykule sprawdzamy, czy naturalne metody antykoncepcji są skuteczne. 

Podstawowe informacje o naturalnej antykoncepcji 

W ostatnich latach największą popularnością cieszą się przede wszystkim hormonalne metody antykoncepcji oraz prezerwatywy. Nie wymagają one wielu wysiłku czy pracy. Wystarczy zażywać tabletki o wyznaczonej porze, a ciąża na pewno się nie pojawi. Podobnie jest z prezerwatywami. Mężczyzna po prostu zakłada ją chwilę przed stosunkiem. Mimo tak wielu nowatorskich rozwiązań w zakresie antykoncepcji, w dalszym ciągu wiele sposób stawia na antykoncepcję naturalną. Warto wiedzieć, że WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia w swoich zaleceniach wskazuje, że żadna metoda, która polega na wstrzemięźliwości seksualnej, nie może być uznana za antykoncepcję. Każda z naturalnych metod antykoncepcji opiera się właśnie na powstrzymywaniu się od współżycia. Oznacza to, że według WHO nie ma czegoś takiego jak naturalne metody antykoncepcji. Aby naturalna metoda antykoncepcji się sprawdziła, kobiety muszą pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Takie metody wykazują się skutecznością wyłącznie wśród tych pań, które cieszą się zdrowiem, prowadzą regularny tryb życia oraz są gotowe do wykonywania określonych czynności związanych z obserwacją swojego ciała. 

Jednocześnie na przebieg cyklu miesiączkowego może wpływać cała masa czynników, takich jak:

  • stres,
  • zmęczenie,
  • przyjmowanie antybiotyków,
  • spożywanie alkoholu,
  • zmienny klimat,
  • choroby.

Rozregulowanie cyklu miesiączkowego może nastąpić bardzo szybko. Żadna z naturalnych metod antykoncepcji nie gwarantuje stuprocentowej ochrony przed zajściem w ciążę. Warto o tym pamiętać.

Jaka jest skuteczność naturalnych metod antykoncepcji?

Dzięki naturalnym metodom antykoncepcji można zweryfikować, w jakiej obecnie fazie cyklu miesiączkowego znajduje się kobieta. Gdy są to dni płodne, wtedy zalecana jest wstrzemięźliwość seksualna. Niestety, nie da się ze stuprocentową dokładnością przewidzieć terminu owulacji. Co gorsze, plemniki w ciele kobiety mogą być obecne nawet 6 dni. Ponadto zapłodnienie może nastąpić przed bądź po owulacji. Oznacza to, że środki hormonalne, np. tabletki antykoncepcyjne są znacznie skuteczniejszymi sposobami zapobiegnięcia ciąży. Wyższa skuteczność wyróżnia także metody mechaniczne, np. prezerwatywy. 

Kalendarzykowa metoda antykoncepcji

Metoda kalendarzykowa polega na tym, że kobieta musi zachowywać wstrzemięźliwość seksualną w określone dni płodne. Jak wyznacza się dni płodne? Na podstawie obserwacji kilkunastu cykli miesiączkowych, a następnie na obliczeniu średniej długości jednego cyklu. Owulacja, czyli jajeczkowanie występuje około 13-15 dni dni przed menstruacją. Czas jej trwania wynosi 24 godziny. Mimo tego, w dalszym ciągu może dojść do zapłodnienia, ponieważ jak wspomnieliśmy, żywotność plemników w ciele kobiety może wynieść nawet kilka dni.

Metoda Billingsa

Jest to metoda polegająca na obserwacji śluzu szyjkowego. Aby stosować tę metodę, należy umieć rozróżniać dwa rodzaje wydzieliny. Jeden z nich, śluz estrogenny, oznacza że kobieta jest w fazie płodnej. Śluz estrogenny wyróżnia lepkość oraz przejrzystość. Z kolei śluz gestagenny oznacza fazę niepłodną oraz wyróżnia go lepkość, mętność, gęstość i przyczepność.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *