Seks po 60-tce. Jak czerpać z niego satysfakcję?

Seks kojarzony jest z młodością, dzikością i witalnością. Nic dziwnego, że o współżyciu osób dojrzałych mówi się niewiele. Tymczasem na intymne zbliżenia po 60-tym roku życia decyduje się coraz więcej partnerów. Z jakimi problemami muszą się mierzyć? Jak pokonać bariery organizmu i czerpać przyjemność ze współżycia? Czy z seksu warto rezygnować ze względu na opinię społeczeństwa? Dowiedz się z poradnika.

Jakie problemy pojawiają się po 60-tce?

Osoby dojrzałe powinny z wyrozumiałością podchodzić do swojego ciała. Wiek, przebyte choroby, czy sprawność fizyczna mogą wpływać na jakość współżycia. Podczas seksu mogą zdarzać się sytuacje, które w przeszłości nie spotykały obojga partnerów. Typowym kłopotem mężczyzn po 60-tce są zaburzenia erekcji. Chodzi zarówno o brak wzwodu, jak i problem z jego utrzymaniem. W przypadku dojrzałych kobiet może pojawić się suchość pochwy, jako wynik zmian hormonalnych organizmu. Wymienione dolegliwości są jednak stanem naturalnym, a współczesna medycyna potrafi sobie z nimi poradzić.

Sprawność seksualna mężczyzn

Panom, chcącym czerpać satysfakcję z życia seksualnego po 60-tce, zaleca się wizytę u urologa. Dokładny opis problemów ze współżyciem oraz specjalistyczna diagnoza pomogą ustalić źródło kłopotów, a następnie dobrać właściwe leczenie. Może być to na przykład farmakoterapia i suplementacja. W wybranych przypadkach lekarz zaleca stosowanie środków na potencję, takich jak Viagra i Kamagra. Odpowiadają one za lepszy przepływ krwi w członku, a w konsekwencji ułatwiają osiągnięcie wzwodu. Mężczyźni powinni także zatroszczyć się o swój stan fizyczny. Do codziennej rutyny warto włączyć aktywność na świeżym powietrzu, czyli krótkie spacery lub lekkie ćwiczenia na siłowniach zewnętrznych. Dobrze jest przyjrzeć się także swojej diecie. Ograniczenie cholesterolu i większa ilość świeżych warzyw, owoców i chudego mięsa na talerzu pozytywnie wpływa na sprawność organizmu.

Kobiety po 60-tce a satysfakcja ze współżycia

W dojrzałym wieku trudniej jest o naturalne nawilżenie pochwy. W tym wypadku podczas współżycia pomagają lubrykanty, zmniejszające nieprzyjemne tarcie w okolicach intymnych. Można także zdecydować się na ćwiczenie mięśni Kegla, których sprawność determinuje satysfakcję seksualną. Na czym polega trening? Do jego przeprowadzenia stosuje się ciężarki dopochwowe. Kobieta powinna zaciskać mięśnie pochwy i odbytu wokół ciężarków przez ok. 10 sekund w serii od 5 do 25 powtórzeń. Z czasem mięśnie dna miednicy staną się silniejsze, a przyjemność płynąca ze zbliżeń większa. Kobiety powinny również pamiętać o regularnych wizytach u ginekologa. Mimo, że po w większości przypadków po 60-tce nie mogą zajść w ciąże, badania w gabinecie specjalisty pozwolą kontrolować stan zdrowia.

Dojrzały seks to temat tabu

Na współżycie po 60-tym roku życia decyduje się coraz więcej par. Mimo to mówienie o seksie ludzi dojrzałych jest w społeczeństwie tematem tabu. Czy to oznacza, że czułość ma granice wieku? Oczywiście, że nie! Współżycie po 60-tym roku życia może być równie satysfakcjonujące i fantazyjne, co w przypadku młodzieńczego seksu. Przy odpowiedniej trosce o organizm oraz zaakceptowaniu naturalnych barier zbliżenie wniesie sporo radości do związku. Ważne jest, by pogodzić się z kondycją swojego ciała. Po 60-tce wygląda ono zupełnie inaczej, a liczne doświadczenia wpłynęły na jego obecny stan i możliwości. Seks nie jest zarezerwowany wyłącznie dla osób młodych, a medycyna pozwala przezwyciężać kłopoty stojące na drodze do satysfakcjonującego współżycia. Otwórz swój umysł na nowe doznania i nie przekreślaj miłosnych uniesień nawet po 60-tce!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *