Zdrowy seks, czyli na co uważać, by uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji zbliżenia

Seks to wyjątkowo emocjonalna czynność, która zazwyczaj nie jest związana ze zdrowym rozsądkiem. Warto uważać, szczególnie jeśli często zmieniamy partnerów seksualnych lub cierpimy na nieprzyjemne dolegliwości, które mogą zwiastować jakieś schorzenie. Seks sam w sobie jest pełnią zdrowia, jednak niesie ryzyko zakażenia wieloma chorobami, o czym zawsze należy pamiętać bez względu na okoliczności zbliżenia.

Seks i zdrowy rozsądek

Wbrew pozorom można połączyć seks z racjonalnym myśleniem. Jest bowiem wiele sytuacji, w których należy powstrzymać się od zbliżenia lub zastosować dodatkowe środki ostrożności. Chwila zapomnienia może po kilku dniach objawiać się świądem i pieczeniem i całe szczęście, jeśli będą to jedyne objawy nieprzemyślanej przyjemności. Jeśli jedna ze stron nie jest pewna swojego partnera, najlepszym rozwiązaniem jest prezerwatywa lub nawet powstrzymanie się od zbliżenia. W przypadku niepokojących objawów nie można takiej sytuacji zataić przed partnerem, który może łatwo zarazić się nieprzyjemnym i wstydliwym schorzeniem. Jest dzięki temu jeden plus – w przyszłości taka osoba zastanowi się, zanim podejmie pochopną decyzję związaną ze zbliżeniem.

Jak uchronić się przed chorobami?

Jest wiele chorób, którymi można zarazić się podczas zbliżenia. W najlepszym razie będzie to grzybica czy zakażenie bakteryjne, jednak drogą płciową przenoszą się naprawdę poważne choroby, często trudne lub nawet niemożliwe do wyleczenia – kiła, rzeżączka, chlamydia czy HIV. Wystarczy nieco ostrożności, by zredukować ryzyko zakażenia.

  • Prezerwatywa jest rekomendowanym środkiem chroniącym nie tylko przed niechcianą ciążą, ale również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Nie jest lubiana przez panów, jednak wykazuje wysoką skuteczność. Jeśli powoduje problemy ze wzwodem jest na to wiele środków “pomocniczych”, takich jak Kamagra czy Viagra – z nimi prezerwatywa przestaje mieć znaczenie, ponieważ wzwód można osiągnąć praktycznie na zawołanie.
  • Przed chorobami chroni… wierność. Posiadanie stałego, zdrowego partnera to jeden z lepszych sposobów na uniknięcie wielu chorób i problemów. Oczywiście niektórymi bakteriami i wirusami można zarazić się np. podczas wizyt na basenie czy w saunie, jednak prawdopodobieństwo takiego zdarzenia jest bardzo małe.
  • Każdy stan zapalny w obrębie narządów rodnych wymaga odpowiedniego leczenia i w tym czasie należy powstrzymać się od zbliżeń. Leczenie powinno dotyczyć obojga partnerów i trwa co najmniej 7 dni. Ważna jest profilaktyka i regularne kontrole lekarskie, które pozwalają na wykrycie również tych schorzeń, które nie zawsze dają objawy np. grzybica.
  • Nieprzyjemne dolegliwości mogą być także wynikiem zbyt intensywnego seksu – z tego też powodu poleca się stosowanie żelu nawilżającego, który redukuje ryzyko powstawania otarć i innych mikrourazów zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Takie dolegliwości mogą objawiać się pieczeniem i dyskomfortem przez kolejnych kilka dni.

Gra wstępna dla… profilaktyki!

Badania naukowców wskazały, że gra wstępna w pewnym stopniu chroni partnerów przed chorobami czy mikrourazami, a więc jest związana nie tylko z samą przyjemnością. W pochwie podczas podniecenia wytwarzana jest zwiększona ilość śluzu, którego naturalne pH wynosi około 3,5 a 4,5. Kwaśne środowisko zabija drobnoustroje i patogeny, a funkcja nawilżająca chroni przed otarciami. Z tego też powodu nie powinno się rezygnować z igraszek przed przejściem do ostatecznego zbliżenia – korzysta na tym zarówno kobieta, jak i mężczyzna.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *